Славної пам'яті
Григорія Ґоляша

    Ґоляш Григорій Іванович, на псевдо "Бей," 1910 року народження, уродженець с. Бишки Козівського району Тернопільської області, українець, з середьною освітою, нелегал в 1944 року.
    Слидством встановлено, що Голяш, будучи членом ОУН а 1932 року, був направлений Шухавичем до Львова для виконання важливих завдань Центрального проводу ОУН.
    У пошуку додаткових матеріалів я повернувся до Бишківської сильради за видомостями про долю Г. Ґоляша.  Яким же було моє здивування коли невдовзі на порозі моєї квартири з"явилася його племіниця Любов Федорівна Ґоляш - Парасюк
- вчітелька Бережанської школи-інтернату з своїм чоловіком Володимиром Івановичем.
    - Нам показали вашого листа, який нас схвилював, - сказала Любов Федорівна,
- бо біографичні дані брата нашого батька були вказані вірою...
    Далі гостя розповіла:
    - Григорії Іванович протягом всього нашого життя вважався "бандитом."  А те що лябив Україну.  Старші люди казали, що він був порядною розумною людиною, шанував своїх батьків... Вся сим"я Ґоляшів постраджали від НКВС: ще перед війною був схоплений дід Іван Дмитрович, загинули в сталінських катівнях його син Григорій, дочка Теодозія, були репрасовані його сини Семен, Степан, мій батько Федір Ґоляш.  Після арешту Григорія Івановича енкеведисти схопили і заслали в табори його дружину Марію.  Після сталінських таборах їй вдалось виїхати до Америки,  Там знайшов собі притулок мій батько та його брат Степан Ґоляш.
    Колишні мешканці Бережанщини які еміґрували до Америки, в 1970 році видали там історію-мемориальний "Бережанська земля," де є рядки, присвячені підпільній діяльності Г. Ґоляша:
    Організатором мережі зв"язку був Григорій Ґоляш - "Бульба," "Бей," "Шолом."  Він був і інстуктором військового діла.  Добре вишколенний, зі знаннями військового діла, сержант польської армії Григорій Ґоляш із штабом військовиків виховували нових борців за волю.  Це були молоді бойовики, готові кожної хвилини віддати жуття за волю свою Україну.
    А незабаром пан Степан Ґоляш прислав мені з-за океану опубліковані там материали - спогади про свого брата Григорія.  Сам С. Ґоляш - "Мар" був сотником УПА, В УПА перебувала його дружина Надія - "Марійка". В 1947 році подружжя перейшло кордон СРСР...
    Г. Ґоляш, постійно перебуваючи в ОУН, займався підготвкою військових спеціалісів для майбутьної української армії. Весною 1939 р., - чітаємо у спогадах,
- польська поліція хотіла заарештувати, Г. Ґоляша, але він утік з хати й скривався аж до вибуху війни, присвячуючи увесь час військовами справами.
    З приходу більшовиків дальше перебував в підпіллі,  Новий ворог арештував батька, сестру Теодозію, брата Василя,  Решта членів родини скривалася.  Це була сим"я з восьми осібЇ в якій ні одна особа не жила нормальним життям.
    1940 і 1941 років вдержував зв"язки з Краєвим проводом - Легенда, та сам ходив 3 рази за кордон, несучи звіти та одержуючи нові інформавії.
    Восени 1940 р. Г Ґоляш та Іван Гірняк займалися скликанням з"їзду Крайєвого Проводу ОУН, що відбувся в селі біля села Бишки.  По закінченні з"їзду загинув у лісі Гайдук Семен - Виговський, повітовий провідник, швагро Гриця.
     1941 р., весною, зголосився до Г. Ґоляша Шагай і Левицький з надавчими апаратами.  Вони прибули від Проводу ОУН з Кракова.
    Прихід німців дав деяку полегшу підпільникам.  На свято проголошення відовлення Української державности 30 червня у Львові прибуло до Бережан із цілого повіту 10 тисяч людей.  Дефіляду провадив Григорій Голяш.
    Гриця скоро стягають до КП у Львові, де він працює в організаційній референтурі та відповідає за зв"язки між різними референтурами.  Рівночасно приготовляється до матури як екстерніст.
    1942 року підготовляв та переводив військові вишколи в Бережанщині.
    1943 р. дістав наказ вступити до дивізії "Галичина" для здобуття додадкового вишколу.
    Після бою під Бродами скрився в селі Гологори й опинився під новою московською окупацією.  Велику пофронтову облаву перебув в селі Бишки.  Тоді згинуло 42 повстанці.  1944р., вже під новою більшовицькою дійсністю, помогав вишколювати нові сотні та командував сотнею у великому бою біля села Вулюка,
р-н Бережани, де воював цілий новостворений курінь УПА.



Related Links to family Golash:

Related Links to Ukemonde:


Links from InfoUkes Site




 

Click here to return back to Family Golash Page


Comments & suggestions: webmaster@ukemonde.com
Last modified: September 18, 2004 
© All Rights reserved, Ukemonde