Ющенко вирішив сам визнати вояків УПА

www.ПРАВДА.com.ua, 13.10.2006, 14:04

У секретаріаті президента готується указ глави держави про визнання вояків Української повстанської армії воюючою стороною у Другій світовій війні за незалежність України.

Про це сьогодні під час круглого столу: "Визнання УПА. Громадяни проти політиків?" повідомив радник президента Тарас Стецьків.

<>"У секретаріаті готується відповідний указ на цю тему", - сказав Стецьків.

Водночас він зазначив, що не може коментувати положення указу до його підписання.

"Те, що буде залежати від президента, і те, що в межах його компетенції, я впевнений, буде зроблено, і далі питання буде залежати від українського парламенту", - додав Стецьків.

Він наголосив, що визнання УПА є обов’язком Української держави, але, очевидно, на це ще потрібен певний час.

Радник президента зауважив, що є відповідний висновок урядової комісії щодо визнання вояків УПА, але залишається питання, чи направить нинішній уряд відповідний законопроект до Верховної Ради.

УНІАН


64-ту річницю створення УПА у Львові
відзначили урочистою ходою

14.10.2006 15:35

64 річницю створення УПА у Львові відзначили урочистою ходою центральними вулицями міста та вічем біля пам'ятника Тарасу Шевченку.
На зустрічі вояки Української повстанської армії наголосили, що розчаровані діями Верховної Ради, яка досі не визнала їх воюючою стороною. Підтримати повстанців на віче прийшли керівники міста та області. Ветерани УПА обіцяють, що  шістдесят п'яту річницю святкуватимуть гучно. І сподіваються, що за рік їх подвиги визнають на державному рівні.

Олесь Гуменюк, голова Львівського крайового братства ОУН-УПА:
- Вся Європа визнала нас і ми поклону не хочемо, щоби нам нам робили якусь ласку, бо ми на це заслужили. Іменно тільки УПА воювала за тризуб, за синьо-жовтий прапор за кордони. За гімн і за нашу валюту гривню. А не радянська Україна. Радянська Україна воювала за родіну, за Сталіна, за окупацію.


На Хмельниччині вшанували пам'ять Романа Шухевича

14.10.2006

На Хмельниччині вшанували пам'ять Романа Шухевича
На Хмельниччині вшанували пам'ять легендарного командира Української Повстанської армії Романа Шухевича.
На мітинг реквієм біля села Гуків зібрались сотні людей. Саме тут у березні 1950 року було спалено тіло генерала Шухевича. Майже півстоліття ніхто не знав, де спочиває його прах. Однак, завдяки пошуковій роботі активістів Народного Руху, місце поховання Романа Шухевича було віднайдено. Рік тому у Гукові встановлено пам'ятний знак. Цього року на місці проведення поминального мітингу його учасники висадили кущі калини, як символ невмирущої пам'яті про вояків УПА.


Праві сили відзначають 64-ту річницю створення УПА,
ліві - "засуджують фашистських поплічників"

14.10.2006

Відносно спокійно та майже без сутичок минає 64-та річниця створення Української повстанської армії. Попри побоювання, правоохоронцям таки вдалося не допустити зіткнень активістів різних політичних поглядів. Хоча самі міліціонери кийками сьогодні все таки помахали.

Київ. 14 жовтня. 10 ранку. Час "Ч". Столичний Майдан Незалежності. Саме зараз тут мали б зійтися активісти кількох різних політичних сил, що мають цілковито відмінні погляди на деякі сторінки вітчизняної історії. Одні щоб "вшанувати пам'ять борців за незалежність", інші - "засудити фашистських поплічників". Але головна площа держави так і залишилася недоторканою. Рішення суду про заборону будь-яких масових акцій, міліція підкріпила надійним парканом, не залишивши борцям за справедливість нічого окрім можливості мітингувати на підступах.

Винуватцям події Майдан був потрібен лише, як місце зборів. Головні їхні урочистості - на Софіївській площі: націонал-патріоти зачитують прізвища загиблих вояків УПА, моляться у їхню пам'ять та проводять мітинг. Їхня вимога єдина, як єдиний і її адресат.

Олег Тягнибок, лідер об'єднання "Свобода":
- Просимо підписати указ президента Ющенка про визнання вояків ОУН-УПА, про відзначення 14-го жовтня Днем українського війська про відміну 23-го лютого, як Дня зашитника отечества і також не плутати питання примирення і питання визнання. Це різні речі.

Петро Симоненко, лідер КПУ:
- Представники УПА воювали на боці фашистів. Ось ми сьогодні і хотіли провести антифашистський мітинг, щоб сьогоднішні покоління добре знали історію не лише з підручників в яких її спотворили.

Використати дату лише для ВИГОЛОШЕННЯ політичних переконань замало - вирішують активісти ПСПУ, і переходять до наочної агітації. Мовляв, якщо Хрещатиком не бажають марширувати ветерани УПА, ми їх замінимо.

Міліцейські кордони встояли. Хоча до силового штурму Володимир Марченко додав ще й сльзогінний газ. Помсту за непохитність правоохоронних лав та десяток затриманих активістів послідовники Наталі Вітренко вилили особисто на міністра, точніше на його авто.

Юрій Луценко, міністр внутршніх справ України:
- Ми спрацювали непогано. Наш план недопущення сутичок в центрі української столиці реалізований. Я дуже вдячних організаторам правої колони, яка з розумінням поставлась до рішення суду, і до необхідності дати україні традицію свята, а не мордобою в центрі столиці.

Інакше і бути не могло. 4 тисячі міліціонерів на дві тисячі активістів з обох таборів. Таких малочисельних протестів не чекали навіть правоохоронці. Їм вдалося вберегти країну від сутичок, Майдан від сміття та відтермінувати чергове зіткнення, здається таки непримиренних опонентів, максимум на рік. До наступної - вже 65-ої річниці створення УПА.Ющенко підкинув депутатам привід побитися

www.ПРАВДА.com.ua, 14.10.2006, 15:55

Президент Віктор Ющенко підписав указ щодо визначення статусу вояків ОУН-УПА.

Про це він повідомив у суботу під час поїздки до Сумської області, повідомляє прес-служба президента.

"Як президент я не визначаю цей статус, але я можу спонукати владу, в тому числі парламент, розглянути це питання і прийняти рішення по суті. Це завдання указу, який я підписав сьогодні вранці", – сказав Ющенко.

Ющенко нагадав, що рік тому доручив уряду створити комісію, яка мала провести ретельне історичне дослідження ролі і місця ОУН–УПА. Комісія завершила свою роботу близько 4 місяців тому, і тепер необхідно, щоб на ґрунті цих досліджень до парламенту було внесено законодавчу ініціативу, яка визначила б статус вояків Повстанської армії.

Президент разом з родиною також взяв участь у церемонії відкриття музею Петра Калнишевського у селі Пустовійтівка на Сумщині.

Віктор і Катерина Ющенки оглянули експозицію та зробили запис у книзі почесних гостей. Вони також поклали квіти до пам’ятника останньому кошовому отаману Запорізької Січі. Крім того, вони вшанували пам’ять і поклали квіти до меморіалу воїнам, що загинули у роки Великої Вітчизняної війни.

Також Ющенко з родиною взяли участь у святковому молебні в Свято-Троїцькій церкві, який провів патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Президент передав патріархові ікону "Євхрастія".

Звертаючись до громади, президент наголосив, що на сьогодні, як і в часи Калнишевського, одним із провідних завдань суспільства є збереження та зміцнення соборності країни. На його думку, створення соборної помісної української церкви також сприятиме здійсненню цього завдання.

Ющенко також позитивно оцінив перспективи створення на Сумщині історико-культурного заповідника "Посулля". Він висловив бажання особисто долучитися до проекту створення заповідника, "подавши цим хороший приклад тим, хто має відношення до сумського регіону".

Українська правда


Симоненко не дасть Ющенку втілити мрію

www.ПРАВДА.com.ua, 14.10.2006, 11:49

У випадку підписання президентом указу про надання воїнам ОУН-УПА статусу ветеранів Великої Вітчизняної війни, КПУ не дозволить прийняти відповідні законопроекти в парламенті.

Про це заявив лідер Компартії Петро Симоненко в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" у суботу в Києві.

"Указ президента не має ніякої сили, якщо не будуть прийняті відповідні закони Верховної Ради. Я думаю, ми все зробимо у Верховній Раді, щоб знайти прихильників, хто є синами, онуками покоління переможців, щоб вони не зганьбили пам'ять своїх дідів і прадідів... Для цього в нас є всі підстави, і здоровий глузд усе-таки переможе", - сказав Симоненко.

Він підкреслив, що Ющенко готує "ганебний указ", на основі якого повинна здійснитися реабілітація ОУН-УПА.

У той же час, учасники акції, присвяченій річниці створення Української національної армії, вимагають визнання воїнів УПА захисниками незалежності України і встановлення державного свята "День українського війська" 14 жовтня.

Такі вимоги містяться в листі президентові, який зачитав лідер партії "Свобода" Олег Тягнибок на мітингу в суботу на Майдані Незалежності в Києві.

В інтерв'ю журналістам він висловив упевненість, що просто президентського указу для зняття протистояння між воїнами ОУН УПА і ветеранами радянської армії недостатньо, а необхідно, щоб не менше року проводилася інформаційна кампанія з метою висвітлення справжньої історії участі воїнів ОУН-УПА в розвитку української незалежності.

Після мітингу близько 5 тис. учасників акції, скандуючи "ОУН-УПА - державне визнання!", а також "Героям слава", пройшли маршем до Михайлівської площі, поклонилися пам'ятникові жертвам голодомору.

Потім вони пройшли до пам'ятника Богдану Хмельницькому, біля якого пройшов молебень і приведення до присяги молодих козаків і берегинь.

Після цього кілька учасників акції відправилися покласти квіти до пам'ятників Тарасу Шевченку і В'ячеславу Черноволу, а основна маса учасників перемістилася до Софійського собору, де в даний час представники Української православної церкви (Київського патріархату) проводять службу біля могили митрополита УПЦ Володимира.

В інтерв'ю журналістам Тягнибок висловив упевненість, що акції пройдуть без провокацій. "Ми як платники податків сподіваємося, що міліція не допустить будь-яких провокацій", - заявив він.

Разом з тим, президент Віктор Ющенко у суботу привітав учасників українського визвольного руху з нагоди 64-й річниці створення Української повстанської армії..