«Східняки» в УПА


Василь ГУМЕНЮК, Львів. Фото з Яворiвського архiву 

Висловлюю подяку за виважену позицію газети у висвітленні питань збройної боротьби УПА в 40—50-х роках, зокрема інформацію про презентацію альбому «Армія безсмертних» у «Дні» за 18.01.2003 р. І не тому, що в тому матеріалі вміщена моя фотографія, а через особисте співчутливе ставлення до вояків УПА, які, попри допущені політичні промахи, мали правильну стратегічну мету — незалежну українську державу — і однозначно заслуговують якщо не визнання воюючою стороною, то пошанування за жертовність і патріотизм. В усіх країнах світу таким людям стоять пам’ятники, як, наприклад, в Росії Івану Сусаніну, громадянину Мініну та князю Пожарському.

Хоча я родом з Гуцульщини, але виростав і виховувався в радянській системі ідеології та історіографії, тож про УПА мав дуже однобоке уявлення, зокрема про тих, хто воював у лавах цієї армії. Робота над випадково знайденим фотоархівом повстанців докорінно змінила мої погляди на цю проблему. Особливо великою несподіванкою для мене було те, що у лавах УПА в Карпатах воювало дуже багато вихідців з, як тут кажуть, Великої України — з Придніпров’я, Слобожанщини, Донеччини. Імена деяких встановлено, а хтось відомий лише за псевдонімом, як, наприклад, командири куренів «Лісовий» і «Степовий» (перший був з Чернігівщини, другий — з Дніпропетровщини). З села Нова Басань, що на Чернігівщині, була родом член Крайового проводу «Надя» (Галина Кузьменко), а з Донеччини (невідомо, звідки саме) — окружний провідник «Сірий» — Іван Кулик. З Київщини родом був і повстанський фельдшер, і фотограф «Тряпка» (Михайло Кашуба), чиє авторство багатьох повстанських світлин встановлено буквально кілька тижнів тому. Старі люди, які пам’ятають цих вояків УПА, відгукуються з великою пошаною про «східняків», котрі поводилися особливо коректно щодо цивільного населення, а ще були великими патріотами — буквально закоханими у рідний край. Тож — як не дико це буде звучати — вони були приречені на загибель і загинули за Україну.

Дякую вам за увагу до теми — гадаю, що публікації в «Дні» наблизять день, коли Україна зрозуміє оббріханих чужинцями синів — вояків УПА.

№24 08.02.2003 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»